#Muzykofakty: Skąd pochodzi nazwa muzyki "house"…?

Termin “house music” (“muzyka house”), oznaczający po dziś dzień największy, muzyczny fenomen od czasów rock and rolla, ma wyjątkowo ciekawą historię. U źródła nazwy leży pewien klub, znajdujący się niegdyś na terenie Chicago w Stanach Zjednoczonych. Ale po kolei.


Wszystko miało swój początek w 1977 roku. Wtedy to bowiem, pod auspicjami promotora klubowego Roberta Williamsa, otwarto "Warehouse Club" - zlokalizowany na 206 South Jefferson Street (Google Street View okolicy możecie zobaczyć tutaj: http://goo.gl/B0np4K). Był to klub, przez długi czas, uczęszczany głównie przez gejów, wywodzących się głównie z afroamerykańskich i latynoskich mniejszości etnicznych.

Rezydentem Warehouse'u był Frankie Knuckles, który grał głównie klasyczne, organiczne, amerykańskie disco, jak i jego elektroniczną, europejską formę: będące wówczas wciąż niezłą nowością, italo-disco. Wzbudzały one tak duże zainteresowanie słuchaczy, że płyty z muzyką graną w klubie zaczęły być sprowadzane, i sprzedawane, w jednym ze sklepów muzycznych w Chicago - “Imports Etc”. Płyty te - aby ułatwić muzycznym pasjonatom ich odnalezienie - opisywane były mianem “Warehouse music”. Z czasem, podług amerykańskiej tradycji skracania wszystkiego, co tylko możliwe, i ten termin również zredukowano do… “house music”.

Reszta zaś, jak wiemy dziś, to już historia…

Komentarze

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>