#Muzykofakty: "Longplayer" – najdłuższy utwór świata

Jeśli wydaje Wam się, że rozbudowane, progresywne i patetyczne kompozycje Mike'a Oldfielda, Vangelisa czy Jean-Michel Jarre'a, trwające kilkanaście - lub nawet: kilkadziesiąt - minut są długie i trudne do zniesienia… Cóż, mam dla Was pocieszającą wiadomość. Jest utwór, przy którym wypadają one krótko, niczym dzwonek telefonu komórkowego.

"Longplayer", utwór skomponowany przez brytyjskiego muzyka, Jema Finera, trwa bowiem… 1000 lat. I chyba nie ma szans, żeby trafił na listę Hop-Bęc RMF MAXXXu.

Kompozycja zaczęła grać o północy, 31. grudnia 1999 roku - i skończy się pod koniec aktualnego millenium, w roku 2999. Dzieło bazuje na pewnej, podstawowej melodii, której długość to mikrych - wydawałoby się - 20 minut i 20 sekund. Te dźwiękowe fundamenty - bo tak możemy je nazwać - są następnie przetwarzane przez komputer, za pośrednictwem nieskomplikowanego algorytmu, wprowadzającego w utwór nieznaczne zmiany. Skutkują one generowaniem kolejnych wariacje na podstawowy, muzyczny temat. Pozwala to na uzyskanie, ostatecznie, sporej ilości kombinacji, które - odtwarzane jedna po drugiej - dają łączny czas trwania równy tysiącom lat właśnie.

Kompozycja została napisana na misy dźwiękowe i tybetańskie gongi, które wydają dźwięk, gdy po ich krawędzi przetacza się wielkie bale drewna o gładkiej krawędzi. Tysiącletniego utworu posłuchać można na stronie internetowej projektu, znajdującej się tutaj. Poniżej zaś krótki (zwłaszcza w porównaniu z ogólnym czasem trwania kompozycji), dziesięciominutowy film z utworem, z czasów, gdy był on elementem instalacji w jednym z londyńskich ośrodków kultury.

Komentarze

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>