#Muzykofakty: Afrika Bambaataa & James Brown "Unity"

Pierwszym wykonawcą rapowym, który nagrał z legendą muzyki soul i funk - James Brownem - był nikt inny, jak pionier hip-hopu i electrofunku, Afrika Bambaataa. Wspólny utwór duetu, zatytułowany "Unity", ukazał się w 1984.

Był to szczególnie ważny dla hip-hopu numer nie tylko ze względu na jego pokojową tematykę i - płynący z niego - pozytywny przekaz. Bardzo istotne było również dodanie, poprzez gościnny występ cenionego i poważanego w społeczeństwie muzyka, wiarygodności hip-hopowi jako takiemu. Był to wówczas wciąż dość nowy gatunek, wzbudzający powszechne zaciekawienie jako "muzyka mówiona", ale też - u wielu - swoistą nieufność (tu warto wspomnieć, przełomowe "Rapper's Delight" wyszło wszak niecałych 5 lat wcześniej, we wrześniu 1979). Wspólny utwór, ze znaną legendą, pozwolił pokazać hip-hop w dobrym świetle, i sprawił, że wielu sceptyków udało się do tej muzyki przekonać. Pozwolił także na przetarcie szlaków takim kolaboracjom, jak np. "Walk This Way" Aerosmith z Run DMC (z lipca 1986), jak i wiele, wiele innych. Klipy do obu utworów, w całkiem niezłej jakości, możecie zobaczyć poniżej - zapraszam.

Komentarze

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>