Zamach na JFK: 8 piosenek zainspirowanych śmiercią amerykańskiego prezydenta

Dokładnie 50 lat temu, na oczach milionów, zastrzelony został prezydent John Fitzgerald Kennedy. Jego śmierć, utrwalona na taśmie filmowej i przebiegająca w miejscu publicznym podczas wiecu politycznego, wstrząsnęła opinią masową.

Śmierć amerykańskiego prezydenta odbiła się również na przemyśle muzycznym - zwłaszcza tym amerykańskim. Powstało bowiem całkiem sporo utworów, które opowiadają o tym zdarzeniu - bądź są przez nie pośrednio inspirowane. Dziś przyglądam się 8 z nich, dając Wam okazję obejrzeć do nich teledyski i je przesłuchać.

Beach Boys "Warmth Of The Sun" (1964)
Prace nad tym utworem rozpoczęły się porankiem, 22. listopada 1963 roku. Początkowo optymistyczny utwór przybrał jednak ciemne barwy, gdy jego autorzy - Brian Wilson i Mike Love - dowiedzieli się o tragicznej śmierci amerykańskiego przywódcy. Ostatecznie otrzymaliśmy spokojną, stonowaną i refleksyjną balladę - jedną z najmocniejszych z tego okresu w historii muzyki - opowiadającą o utracie miłości i przemijaniu.

Saxon "Dallas 1PM" (1980)
Heavy-metalowcy z Anglii zdecydowali się nagrać utwór mocno kontrowersyjny. Centralną postacią w tym kawałku, pochodzącym z wydanej w 1980 roku płyty "Strong Arm of the Law", jest bowiem zabójca prezydenta - Lee Harvey Oswald. Mocno na przekór niepisanej zasadzie, mówiącej o tym, że nie należy skupiać uwagi na przestępcach, gdyż gloryfikuje to tylko ich działania - co, z kolei, może zachęcać innych do powielania złych zachowań, w celu zdobycia zainteresowania innych. Tyle w kwestii psychologii - a jaki wyszedł z tego utwór? Sprawdźcie poniżej.

Ministry "Reload" (1996)
Wydany w 1996 roku teledysk został uznany przez MTV za na tyle brutalny, że zabroniono jego emisji. Pokazuje on świat przepełniony przemocą oraz bronią, w którym frontman grupy - Al Jourgensen - wciela się w postaci seryjnych zabójców z lat '60-tych. Możemy również zobaczyć go i w roli Lee Harvey Oswalda, zabójcę prezydenta Kennedy'ego.

http://youtu.be/7kWRr9uYpbg

Tori Amos "Jackie's Strength" (1998)
Ciekawy punkt widzenia zaprezentowała eklektyczna, amerykańska piosenkarka, Tori Amos. Na wydanej w 1998 roku płycie, zatytułowanej "From The Choirgirl Hotel", znalazł się utwór "Jackie's Strength". Główną bohaterką utworu jest w tym kawałku Jackie Kennedy, była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, i żona zastrzelonego prezydenta. Utworowi towarzyszy również przejmujący teledysk, pełen archiwalnych materiałów z udziałem Johna Kennedy'ego.

Marylin Manson "Coma White" (1999)
W 1999 roku Manson był u szczytu swojej popularności. Nie powinno więc dziwić, że zdecydował się wtedy pojechać z grubej rury, sięgając po jedno z najważniejszych dla Amerykanów wydarzeń, i poddając je swojej własnej interpretacji w wideoklipie. Teledysk do "Coma White" to fabularyzowana wersja zamachu na Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, co jednak zaskakujące w przypadku Mansona - dość mało brutalna. Nie odbyło się jednak i tu bez kontrowersji - choć średnio można tutaj mówić o jakiejkolwiek, chłodnej kalkulacji Mansona. Premiera klipu zbiegła się bowiem w czasie zarówno z Masakrą w Columbine, gdzie dwóch nastolatków zastrzeliło 13 osób, jak i... Śmiercią Johna Fitzgeralda Kennedy'ego Juniora, syna zamordowanego prezydenta, w wypadku lotniczym. Nad niektórymi artystami, najwyraźniej, ciąży fatum.

Mob Rules "The Oswald File (Ethnolution Part II - A Matter Of Unnecessary Doubt)" (2009)
Niemiecki, powermetalowy zespół, z Wilhelmshaven na północnym-wschodzie kraju, nagrał w 2009 roku prawdziwą etiudę, zainspirowaną zamachem na JFK. Ich "The Oswald File (Ethnolution Part II - A Matter Of Unnecessary Doubt)" to 18-minutowy utwór, w całości poświęcony wydarzeniom tego listopadowego poranka, które zmieniły na zawsze amerykańską historię. Poniżej możecie zobaczyć teledysk do wersji skróconej utworu, a także odsłuchać utwór w całości.

Lana Del Rey feat. A$AP Rocky "National Anthem" (2012)
Mocno zatytułowany utwór, opatrzony wyjątkowo sporej długości teledyskiem (prawie 8 minut!). Utrzymany jest on w konwencji prywatnych filmów, nakręconych przez rodzinę Kennedych - Lana gra tu żonę Kennedy'ego, Jackie, zaś A$AP Rocky występuje w roli samego prezydenta. Klip kończy się, wiernie odtworzoną, sceną zabójstwa amerykańskiego przywódcy.

MoBo "JFK" (2013)
Ten szwedzki duet, tworzący elektronikę, zadebiutował na początku listopada 2013 roku. Ich pierwszy singiel, zatytułowany "JFK" - od inicjałów amerykańskiego prezydenta - zawiera fragmenty dźwiękowe jego przemówień i wystąpień, opatrzone mechaniczną perkusją i zimnymi, skandynawskimi syntezatorami.

Jeśli znacie jeszcze jakieś utwory o zamachu na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych - dajcie znać w komentarzach! Dzięki. :)

Komentarze